З джерел в Адміністрації Держприкордонслужби стало відомо, що в ніч на 22 листопада на українсько-молдовському кордоні прикордонники зі стріляниною намагались затримати контрабандистів, що переміщували в Україну тютюнові вироби.
Ситуація розпочалась біля 23.00 21 листопада на ділянці відділення інспекторів ПС «Гвіздівці», що входить до складу відділу прикордонної служби «Сокиряни» Чернівецького прикордонного загону.
Прикордонний наряд в складі двох військовослужбовців виявив, що через кордон здійснювалось перевантаження пакунків з тютюновими виробами в два транспортні засоби.
Коли прикордонники прибули до місця порушення кордону для затримання порушників, їх було оточено невідомими. Прикордонники зробили декілька попереджувальних пострілів. Але вимоги посадовців порушники проігнорували і вдалися до втечі, розпочали рух, при цьому спрямували транспортні засоби на прикордонників.
Для припинення протиправних дій наряд застосував автоматичну зброю по автомобілям. Всього було зроблено 59 пострілів. Зупинити порушників не вдалося. Під час обстеження території виявлено три пакунки цигарок молдовського виробництва.
Розпочалась пошукова операція в ході якої в місцях проживання порушників в с. Гвіздівці було виявлено два мікроавтобуси «Мерседес» зі слідами ушкоджень від куль.
В подальшому до Сокирянської лікарні невідомі доставили трьох місцевих мешканців, які отримали важкі вогнепальні поранення. У всіх потерпілих кулі потрапили в область грудної клітини. У однієї особи, в додаток, відкрита черепно-мозкова травма.
Порушено кримінальні провадження в ході яких буде з’ясовано всі обставини.
Керівник громадської організації Патріотичне Братство прикордонників України Олег Медведчук надав власну оцінку резонансній події.
Зокрема він повідомив наступне:
«Я на стороні прикордонного наряду.
Вважаю, що прикордонник, як і будь-який інший правоохоронець, при виконанні службових обов’язків має переважне право на застосування сили, а в крайньому випадку і зброї.
Закон чітко розмежовує поведінку сторін: правоохоронець законно вимагає – громадянин виконує. Все інше, в т.ч. можливе оскарження дій людини в погонах – потім.
В цьому конкретному випадку, події відбувались в межах прикордонної смуги, де встановлено прикордонний режим та забезпечується режим державного кордону.
Останній передбачає певні обмеження будь-якої діяльності та в т.ч. на пересування осіб через кордон і на ділянці, що до нього прилягає. І коли прикордонний наряд вимагає від людини зупинитись, це повинно бути безумовно виконано.
Такі вимоги порушникі не тільки проігнорували але й ще створили загрозу життю військовослужбовців, коли спрямували на них власний транспортний засіб.
Керівні документи дозволяють прикордонникам застосовувати зброю в аналогічних випадках. Зокрема це в регламентовано Законом «Про Держприкордонслужбу» та відомчий наказ N 200/2003
Одночасно зауважу, що ситуація на кордоні Чернівецької області (і не тільки на Буковині) дуже складна.
Криміналітет зухвало диктує умови.
Але одним способом застосування сили питання не вирішити.
Між місцевим населенням та прикордонниками виник глибокий конфлікт, який вже давно перейшов в стадію фізичного протистояння. Таких фактів безліч, особливо на сегментах кордону у Закарпатті, на Буковині, Сумщині та Волині.
При цьому місцеві мешканці, відкрито говорять ( і не всі вони обов`язково – злочинці), що причиною їх обурення є вибірковий підхід прикордонників в заборонах на здійснення протиправної діяльності.
Тобто, одним забронюють, для інших – зелене світло. Навіть лунали обвинувачення, що прикордонні посадовці торгують затриманою контрабандою.
Однією з причин протистояння є те, що прикордонників і досі сприймають як складову в системі організації протиправної діяльності.
Таким чином, діяти треба комплексно щоб досягти у всіх розуміння –
на кордоні преференцій не існує. Закон один для всіх»